košík je prázdný

Návod na údržbu a ošetření slunečníků

Návod na údržbu a ošetření slunečníků

Přehled používaných materiálů při výrobě slunečníků a jejich vlastností. Údržba a péče o slunečník.

Materiály

Segment slunečníků představuje širokou škálu produktů od malých plážových slunečníků až po velké výkyvné slunečníky či slunečníky vhodné pro oblast gastronomie (hotely, restaurace, kavárny, wellness aj.). Vzhledem k této skutečnosti jsou kostry slunečníků vyráběny z několika druhů materiálu, mezi něž patří kvalitní ocel s povrchovou úpravou, odolný a lehký hliník, ale také dřevo. S technologickým pokrokem od otevírací kličky, automaticky naklápěcího kloubu, snadnou obsluhou výškového nastavení a mnoha dalšími funkcemi určují přední EU výrobci Doppler, Glatz, Knirps či Scolaro nové standardy.

Nedílnou součástí slunečníků jsou jejich potahy, které jsou vyráběny z kvalitních polyesterových textilií nabízejících širokou škálu barevných odstínů. Ve spolupráci s renomovaným Hohenstein Institutem v Německu jsou prakticky všechny textilie slunečníkových potahů, průběžně testovány. U tkanin opatřených značkou jakosti „Prověřená kvalita – Hohenstein Institut“ jsou kromě standardního testování UV-ochrany, stálobarevnosti a zdravotní nezávadnosti prověřovány i následující, obzvlášť důležité vlastnosti:

1) hydrofobní schopnost materiálu (vodoodpudivost textilie),

2) odolnost proti oděru i při velmi častém používání,

3) odolnost povětrnostním vlivům.

Výrobky jsou testovány a hodnoceny dle směrnic tohoto nezávislého institutu za použití bezfluoridové technologie na bázi křemíku. Ve srovnání s neošetřenými materiály je pak potvrzen silný hydrofobní účinek textilie i její odolnost vůči povětrnostním vlivům a oděru.

UV-ochrana

Ochrana před sluncem a jeho škodlivými ultrafialovými paprsky je nezbytnost, proto klademe zvláštní důraz na vysokou UV-ochranu. Všechny slunečníky v nabídce mají vysokou hodnotu UV-ochranného faktoru 50+ nebo vyšší (až 80). Schopnost textilie poskytnout tuto vlastnost závisí na použitých materiálech a postupech výroby.

K určení UV-ochranného faktoru UPF slouží prováděné laboratorní výzkumy. Tento faktor udává, kolikrát delší dobu můžete za použití ochranné textilie strávit na slunci (je srovnatelný s ochranným faktorem SPF uváděným na opalovacích krémech). Například ochrana pomocí textilie s UPF 20 může až 20x prodloužit dobu Vašeho pobytu na přímém slunečním svitu, aniž by došlo k poškození Vaší pokožky.

Označení „UV Standard 801“ slouží jako důležitá pomůcka při výběru slunečníku v závislosti na schopnosti ochrany před slunečním zářením. Tyto testy jsou prováděny nezávislými zkušebními instituty, které pravidelně prověřují míru promočení, pružnost, odolnost vůči oděru či způsob ošetřování textilií. Při jednodušším testu pomocí AS/NZS 4399:1996 jsou nové textilie testovány v nenataženém stavu.

Stálobarevnost

Stupnice stálobarevnosti je sestavena dle platných norem a je hodnocena známkou v rozmezí od 3 do 8+. Známka 8+ je nejvyšší možné označení stálobarevnosti. Míra stálobarevnosti je rovněž závislá na podmínkách prostředí, ve kterém je výrobek používán, na intenzitě slunečního záření, nadmořské výšce i vlhkosti vzduchu. U moře, nebo v horských oblastech je stálobarevnost nižší. Tato přirozená změna barvy látky proto nemůže být důvodem pro reklamaci výrobku.

Vodoodpudivost

V případě některých modelů slunečníků jsou textilie ošetřeny impregnací Fleckschutz nebo jinými dalšími impregnacemi, které ji chrání před plísněmi, špínou a lehce odpuzují vodu. Pro dodatečnou impregnaci proti vodě se používá impregnace poly-uretanem, která zajišťuje nepromokavost (použito u některých modelů). Všechny impregnace se postupem času smývají, proto se doporučuje opětovné obnovení impregnace běžnými přípravky na ochranu tkanin proti vlhkosti.

Termín vodoodpudivost by neměl být chápán jako voděodolnost či nepromokavost. Hlavním účelem slunečníku je ochrana před slunečním svitem (nikoli před deštěm). Během deště může v místech švů slunečníkového potahu dojít k průniku vody. Pokud dojde během deště k navlhnutí potahu, je nutné jej nechat řádně vyschnout v rozloženém stavu (nejlépe ve stinném místě). Pro předcházení únavy materiálu, zachování funkčnosti a vlastností slunečníku je vhodné při dešti zamezit většímu hromadění vody na slunečníku, proto doporučujeme jeho zavření a použití ochranného obalu.

Údržba a ošetření

Aby Vám slunečník sloužil co nejdéle, je třeba o něj pečovat a neopomenout potřebnou údržbu a ošetření. Čas od času je vhodné omýt konstrukci slunečníku slabým roztokem vlažné mýdlové vody a nechat ji řádně oschnout. Hliníkovou konstrukci doporučujeme navíc ošetřit přípravkem na ALU komponenty (např. jako pro autopříslušenství).

Tyč slunečníku je nutno pravidelně čistit, aby bylo zaručeno bezchybné klouzání pohyblivých částí slunečníku. V případě potřeby ji lze nastříkat silikonovým nebo teflonovým olejovým sprejem. K základní údržbě patří rovněž kontrola všech nosných částí, jakou jsou vzpěry, závity atd.

Potahy je možné očistit jemným kartáčkem a slabým roztokem vlažné mýdlové vody, je-li u popisu slunečníku (příbalový leták) uvedeno, že je možné potah sejmout a prát jej v ruce. Při praní je nutné použít pouze neagresivní čisticí prostředky. V žádném případě nesmí být použity prostředky obsahující rozpouštědla, která látku vybělují a výrazně poškozují potahovou textilii. Všechny impregnační vrstvy se opakovaným praním vymývají, proto doporučujeme jejich opětovné obnovení pomocí běžných přípravků na ochranu textilií proti vlhkosti (např. impregnační sprej).

Slunečníky je nutno sušit plně otevřené (nejlépe ve stinném místě), aby nedocházelo k rychlé ztrátě jejich barev. Pro prodloužení životnosti doporučujeme používat ochranné obaly, které je třeba navléci na suché slunečníky. Polyesterové textilie neplesniví, ale mohou na nich plesnivět zvlhlé nečistoty z ovzduší.

Postup čištění slunečníkového potahu

1) Slunečník zavřete.

2) Odepněte potah z konstrukce slunečníku a stáhněte z ramen.

3) Sejměte krytku na horním konci slunečníku, uvolněte a vyjměte šroub.

4) Očistěte hrubé nečistoty z potahu a perte jej v ruce ve vlažné vodě pomocí běžných pracích prostředků. Potah není určen k praní v pračce.

5) Mokrý potah opět navlékněte na konstrukci slunečníku a připněte.

6) Slunečník otevřete a potah nechte důkladně usušit ve stinném místě (mokrý potah je na slunci více náchylný ke ztrátě původní barvy).

7) Poté slunečník zavřete a přetáhněte ochranným obalem.

Důležitým aspektem při používání slunečníku je jeho dostatečné zatížení, kterého je možné dosáhnout vhodným slunečníkovým stojanem (soklem) nebo zátěžovými dlaždicemi (viz „Doporučené minimální zatížení“). Často dochází k poškození slunečníku z důvodu nedostatečného zatížení/ukotvení, avšak na takové poškození se právo na reklamaci výrobku nevztahuje.

Při blížícím se větru, dešti nebo sněžení je nutné slunečník zavřít a přetáhnout ochranným obalem, popřípadě demontovat a uložit do suchého prostředí. Pokud tak neučiníte, nebude možné na tyto vzniklé škody uplatnit reklamaci. Nikdy nepoužívejte otevřený oheň v blízkosti slunečníku nebo pod ním, může dojít ke vzplanutí slunečníku nebo k poškození jeho potahu jiskrami. Na ramena slunečníku nic nezavěšujte, ani je jinak nezatěžujte.

Skladování

Pro správné přezimování nejprve slunečník v suchém stavu demontujte a uskladněte jej v suché, dobře větrané místnosti. Na začátku nové sezóny se vždy ujistěte, zda jsou všechny součásti a spojovací prvky zcela funkční a bezpečné. V případě jakýchkoli pochybností výrobek nepoužívejte.

Záruční podmínky/reklamace

Slunečníky z naší nabídky mají garantovanou záruku 2 roky (vybrané modely 3 roky) na výrobní vady nebo takové vady materiálu, které mohou vzniknout při běžném používání výrobku. Pokud během této doby zjistíte závadu, obraťte se na nás na e-mailu info@kvalitnislunecniky.cz. Abychom vám mohli pomoci rychle, uschovejte si doklad od nákupu a sdělte nám výrobce, název modelu a číslo zboží.

Ze záruky jsou vyloučeny:

- poškození při přepravě, které musí být reklamováno již při přejímce zboží u dopravce,

- poškození při pokusu otevřít slunečník za slunečníková ramena, namísto otevírání pomocí kličkou,

- běžné opotřebení – například poškrábaní konstrukce nebo odřený stojan důsledkem jejich používání,

- přirozená změna barvy textilního potahu (stálobarevnost není součástí 2-leté záruky),

- škody, vzniklé v důsledku používání výrobku, které není v souladu s určeným účelem (např. použití slunečníku jako deštník), poškození větrem,

- nevhodná manipulace - přetočení kliky, převržení slunečníku, silný tah za podpěry slunečníku,

- poškození konstrukčními změnami na výrobku (vlastní zásah zákazníka/majitele slunečníku).

Ačkoli naše výrobky před expedováním prochází pečlivou výstupní kontrolou daných výrobců, může se stát, že někdy bude chybět některý díl příslušenství nebo že se některý díl poškodí při přepravě. V takovém případě se co nejdříve obraťte na naši zákaznickou linku a sdělte nám výrobce, název modelu a číslo zboží. Odesílatel reklamovaného zboží je povinen zboží řádně zabalit tak, aby nedošlo v průběhu transportu k dalšímu poškození (tvrdý karton, patřičná výplň atd.). Reklamované zboží znehodnocené z důvodu špatného zabalení nemůže být uznáno za oprávněné. Mechanicky poškozené a špinavé zboží nemůže být rovněž uznáno za oprávněnou reklamaci. Poškozené zásilky nepřijímáme – bude zaznamenáno v předávacím protokolu přepravce.

V případě opakované neoprávněné reklamace má naše firma právo, požadovat po zákazníkovi úhradu veškerých nákladů vzniklých v průběhu reklamačního řízení. Jedná se především o náklady za dopravné, balné a servisní náklady.

Výpis se aktualizuje