Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Pá: 9–18 h.)
košík je prázdný

Historie slunečníku: Od faraonů až na terasu

23. 3. 2024 22:09 Aktuality a novinky
Historie slunečníku: Od faraonů až na terasu

Všudypřítomný symbol letního odpočinku a ochrany před sluncem. Znáte ale jeho fascinující historii? Odkud tento doplněk pochází a jak se vyvíjel v průběhu staletí? Pojďme se ponořit do tajemného světa slunečníků a odhalit jejich skrytá tajemství.

Slunečníky, praktické i elegantní doplňky našich teras a zahrad, mají za sebou fascinující historii sahající až do starověku. Jejich vývoj od prostých listů k sofistikovaným skládacím modelům zrcadlí nejen lidskou vynalézavost, ale i proměny v módě a společenském postavení.

Počátky v pravěku a starověku

První slunečníky sloužily pravděpodobně jako ochrana před sluncem a deštěm. Primitivní konstrukce zahrnovaly palmové listy, větve stromů nebo zvířecí kůže. Ve starověkém Egyptě a Mezopotámii se slunečníky staly symbolem moci a prestiže. Faraoni a kněží je používali jako důkaz svého postavení ve společnosti. Vyobrazení na basreliéfech a sochách ukazují slunečníky zdobené drahými materiály, jako je zlato a slonovina. Počátky slunečníku bývají zařazeny do doby před 1 700 lety. Některé zdroje však ukazují, že jej můžeme datovat dokonce až 2 400 let zpět.

Rozšíření do Asie a Evropy

Slunečníky se z Blízkého východu šířily do Asie a Hedvábnou stezkou do Evropy. V Číně a Japonsku se staly běžnou součástí každodenního života a symbolem ženskosti. V Řecku a Římě je používali převážně ženy z vyšších společenských vrstev jako módní doplněk. V Evropě se slunečníky staly populární v 17. století, kdy se móda změnila a ženy začaly nosit širší a těžší šaty.

Historie slunečníků v Číně

Vynálezy a inovace

V 18. a 19. století zažil slunečník technologický pokrok. V roce 1715 vynalezl John Hanway skládací deštník, který se stal předchůdcem moderního slunečníku. V roce 1820 Samuel Fox patentoval kovovou konstrukci, která usnadnila skládání a rozkládání. Materiály se také vyvíjely – hedvábí a krajka nahradily plátno a papír.

Charles Le Brun - Kancléř Séguier při vjezdu Ludvíka XIV. do Paříže

Obr.: Charles Le Brun - Kancléř Séguier při vjezdu Ludvíka XIV. do Paříže

Dáma na pláži

Obr.: Palm Beach Florida Ladies On Beach, autor neznámý.

Slunečník v moderní době

Ve 20. století se slunečník stal dostupným pro širokou veřejnost. Materiály jako nylon a polyester ho učinily odolnějším a levnějším. Slunečníky se staly také zahradním doplňkem a symbolem letního období. Dnes existuje široká škála typů a stylů slunečníků, od klasických skládacích modelů až po velké slunečníky na terasu.

Závěr

Slunečník prošel dlouhou cestou od primitivních listů k sofistikovaným modelům s různými funkcemi naklápění střechy. Jeho historie odráží lidskou vynalézavost, proměny v módě i společenském postavení. Dnes je slunečník nejen praktickým doplňkem, ale i symbolem elegance a letního období na terase či u moře.

Současný vzhled moderního slunečníku na terasu

Obr.: Současný vzhled moderního slunečníku na terasu Glatz Sombrano.

Výpis se aktualizuje